Політичні відносини між Україною та Пакистаном
Опубліковано 26 серпня 2012 року о 00:40

Політичні відносини між Україною та Пакистаном

Історія двосторонніх відносин. Відносини України з Ісламською Республікою Пакистан в політичній та дипломатичній сферах. Головні підсумки 25-ти років двосторонньої співпраці.

Українсько-пакистанські відносини започатковувались задовго до офіційного визнання Пакистаном незалежності України (31 грудня 1991 р.) і встановлення дипломатичних відносин (16 березня 1992 р.). Їхня історія сягає часів колишнього СРСР, коли радянські фахівці, переважна більшість з яких була українцями, допомагали у 1960-70-х роках розбудовувати ключові галузі промисловості та народного господарства Пакистану. Саме тоді були побудовані Карачинський металургійний комбінат, який і зараз залишається найбільшим в Пакистані, низка потужних гідроелектростанцій у пакистанських районах Тарбела, Калабаг, формувався місцевий парк сільськогосподарської техніки та вантажних автомобілів, які вироблялись на українських підприємствах.

З жовтня 1997 року в Києві розпочало свою діяльність Посольство Пакистану в Україні, з січня 1998 року в столиці Пакистану - місті Ісламабад – функціонує Посольство України.

Двадцятип’ятилітній період двосторонніх відносин між Україною та Пакистаном можна охарактеризувати як динамічний процес, основу якого складають традиційно високий рівень взаєморозуміння у політико-дипломатичній, військово-технічній, торговельно-економічній сферах, а також ефективна співпраця в рамках міжнародних організацій.

Політико-дипломатичний діалог між Україною та Пакистаном протягом чверті століття набув регулярного характеру. Особливого акценту йому надали зустрічі президентів України та Пакистану в рамках ГА ООН (1993, 1997, 2003 рр.); переговори прем‘єр-міністрів двох країн в рамках всесвітнього економічного форуму (Давос, 2008 р.); візит в Україну Міністра закордонних справ Пакистану (1994 р.). В конструктивній дружній атмосфері атмосфері пройшла зустріч Міністра закордонних справ України Павла Клімкіна з очільником зовнішньополітичного відомства ІРП Сартажем Азізом в травні 2016 року в рамках міжнародного форуму в  Пекіні.

У листопаді 2016 р. відбувся перший візит у Пакистан Міністра оборони України. У рамках чинних домовленостей між зовнішньополітичними відомствами проходять постійні політичні консультації, черговий раунд яких на рівні заступників міністрів закордонних справ відбувся в Києві у червні 2016 р.

Принципова позиція Пакистану щодо вирішення міждержавних конфліктів, яка  визначається такими засадами як збереження територіальної цілісності і суверенітету держав, а також вирішення конфліктів виключно мирними політичними засобами, зумовлює послідовний позитивний нейтралітет Пакистану у питанні російської агресії проти України та окупації Автономної Республіки Крим.

Військово-технічне співробітництво було одним з основних напрямків українсько-пакистанської співпраці. Перші значні контракти між Пакистаном та незалежною Україною були укладені у військово-технічній сфері у 1996 р. Одним з них є широковідомий багатомільйонний танковий контракт, який забезпечив Пакистан найсучаснішою бронетехнікою, а Україну та вітчизняні підприємства – перспективними багаторічними замовленнями. Під час візиту представницької української делегації у листопада 2016 р. до м.Карачі для участі у 9-й міжнародній оборонній виставці «IDEAS-2016» було укладено контрактів на суму понад 600 млн.дол.США.

Співробітництво у військовій та військово-технічній сферах розвивається у різних напрямках, у т.ч. через спільне тренування та стажування офіцерів, технічних експертів та льотчиків Пакистану в Україні, через поставки та спільні розробки високотехнологічного озброєння й обладнання для сухопутних, військово-морських, військово-повітряних сил Пакистану. Пакистанський оборонно-промисловий комплекс має намір продовжувати співпрацю з Україною у розробці технологій та виробництві військової продукції, зокрема, у спільному складанні й подальшому сервісному обслуговуванні головного бойового танку «Аль-Халід», який постачається у пакистанську армію та експортується в інші мусульманські країни. Підтвердженням цього стало підписання 20 лютого 2017 р. в рамках оборонної виставки 'IDEX-2017' в м.Абу-Дабі Меморандуму про порозуміння щодо співпраці в оборонній сфері, який передбачає, серед іншого, взаємодію у виробництві, реконструкції і модифікації танків.

На сучасному етапі українсько-пакистанських відносин стоїть завдання використати наявний позитивний досвід двостороннього ВТС на цивільних напрямках співпраці, чому сприятимуть інтенсифікація політико-дипломатичного діалогу, розширення договірно-правової бази, створення умов для активізації діяльності бізнес-структур на ринках двох країн.

Останнім часом набувають динаміки процеси міжрегіонального та міжгалузевого співробітництва, які створюють основу для безпосередніх контактів між бізнесовими колами України та Пакистану.

З метою інтенсифікації двосторонніх зв‘язків у листопаді 2009 р. в місті Карачі відкрито українсько-пакистанський інформаційний Центр, до роботи якого залучено представників місцевої влади, керівництва торговельно-промислової палати пакистанської провінції Сінд, відомих бізнесменів, які зацікавлені у подальшому розвитку співробітництва з Україною. Робота українсько-пакистанського інформаційного Центру спрямовується на популяризацію можливостей та потенціалу України серед громадських, урядових та бізнес кіл Пакистану. Такий же інформаційний  центр відкрито в м.Ісламабад, а також вивчається доцільність їхнього створення у мм. Лахор, Мултан, Пешавар.

Зважаючи на міжнародний авторитет України, Пакистан розраховує на підтримку ініціатив у боротьбі з терористичними загрозами, врегулювання ситуації в Афганістані, зміцнення заходів довіри в південно-азійському регіоні.

Набутий за двадцять п’ять років високий рівень взаєморозуміння між Україною та Пакистаном в політико-дипломатичній сфері, традиційно активний розвиток українсько-пакистанського ВТС, значний потенціал взаємовигідної співпраці у торговельно-економічній сфері створюють сприятливі передумови для подальшої активізації українсько-пакистанських відносин.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux