У січні 2011 року набула чинності Угода між Урядом України та Урядом Ісламської Республіки Пакистан про торговельне та економічне співробітництво, а в червні – Конвенція між Урядом України і Урядом Ісламської Республіки Пакистан про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи.
З травня 2012 р. розпочала свою діяльність Спільна ділова рада між Українською торгово-промисловою палатою та Федерацією торгово-промислових палат Пакистану.
25 липня 2012 року в м. Києві була підписана Угода між Урядом України та Урядом Ісламської Республіки Пакистан про створення спільної українсько-пакистанської комісії з питань економічного співробітництва.
Економіка та бізнес клімат
Пакистан є країною, що розвивається, імпортозалежною, аграрно-індустріальною державою, що має хронічний дефіцит балансу зовнішньої торгівлі. Переважну частку ВВП становить сектор послуг (61.4%), а саме роздрібна та оптова торгівля (18.17%) та транспортування, зберігання та зв'язок (12.31%). Сектор товарного виробництва займає 38.6% ВВП , та рівномірно розподіляється між промисловістю (19.29%) та аграрним сектором (19.31%)Так, за даними ВТО, у 2019 році вартість пакистанського експорту склала 23 млрд. 334 млн. дол. США, тоді як імпорту - 50 млрд. 349 млн. дол. США. Негативне сальдо зовнішньої торгівлі становило 27 млрд. дол. США. За даними Світового Банку в Пакистані проживає понад 216 млн. осіб (топ-5 у світі), щорічний приріст населення становить 2%.
Основними експортними напрямами Пакистану є ЄС (6 млрд. 489 млн. дол. США), США (4 млрд. 32 млн. дол. США), Китай (2 млрд. 37 млн. дол. США), Велика Британія (1 млрд. 678 млн. дол. США), Афганістан (1 млрд. 180 млн. дол. США). ІРП є світовим експортером меблів (3 млрд. 253 млн. дол. США), текстилю (понад 2 млрд. 584 млн. дол. США), чоловічого та дитячого одягу (2 млрд. 338 млн. дол. США), рису (2 млрд. 271 млн. дол. США).
За географічною структурою імпорт поділяється між Китаєм (12 млрд. 410 млн. дол. США), ОАЕ (6 млрд. 330 млн. дол. США), США (2 млрд. 610 млн. дол. США), Саудівська Аравія Індонезія Катар, Імпорт Пакистану складається здебільшого з енергоносіїв та сировинної продукції, а саме нафта та продукти нафтопереробки (12 млрд. 837 млн. дол. США), чорна металургія (1 млрд. 510 млн. дол. США) та вугілля (1 млрд. 381 млн. дол. США)
Торговельно-економічне та інвестиційне співробітництво
Пакистан є важливим економічним партнером України в регіоні Південної Азії.
У 2021 році Пакистан посів 27 місце серед торгових партнерів України за обсягом експорту, а в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні – 5.
У 2021 році загальний обсяг торгівлі товарами та послугами між Україною та Пакистаном склав 757,179 млн доларів США, що на 82,2% більше, ніж у 2020 році.
У 2021 році двостороння торгівля товарами досягла 751,218 млн дол. США (+ 82,4%), у тому числі український експорт 658,373 млн дол. США (+ 98,8%), пакистанський імпорт 92,845 млн дол. США.
Протягом січня 2022 року обсяг двосторонньої торгівлі товарами склав 65,831 млн. дол. США.
Український експорт товарів в Пакистан склав 57,326 млн. дол. США: зернові культури - 53,8 млн. дол. США (93,3% від загального обсягу експорту), овочі - 2,23 млн. дол. США (3,9%), деревина і вироби з деревини - 0,52 млн. дол. США (0,9%).
У січні 2022 року Україна імпортувала з Пакистану товарів на 8,506 млн. дол. США: їстівні плоди та горіхи - 2,42 млн. дол. США (28,5% від загального обсягу), волокна синтетичні або штучні - 2,33 млн. дол. США (27,4%), одяг та додаткові речі до одягу текстильні - 0,776 млн. дол. США (9,1%) тощо.
Сальдо двосторонньої торгівлі товарами у січні 2022 року було позитивним для України та склало 48,8 млн. дол. США.
У 2021 році експорт послуг з України до Пакистану досяг 4,468 млн доларів. (+ 75,8%). Імпорт послуг з Пакистану склав 1,492 млн доларів США (+ 48,5%).
Позитивне сальдо для України становило 2,975 млн дол. Обсяг торгівлі послугами досяг 5,961 млн дол. США (+ 68%).
В українському експорті домінують овочі та зернові культури (81 %), чорні метали (8,8%), котли та машини (6,5%), продукція харчової промисловості (2%). Пакистан постачає до нашої країни текстиль (39,4%), одяг (9,8%), рис (8,7%), їстівні плоди та горіхи (8,4%), бавовну (7,3%).
Інвестиції між країнами наразі відсутні.
Реєстрація компаній, відкриття представництв іноземних компаній в Пакистані
Основні етапи процедури реєстрації іноземною компанією юридичної особи
Реєстрацію компаній здійснює Комісія з цінних паперів та бірж Пакистану ( The Securities and Exchange Commission of Pakistan, SECP). Як іноземні, так і місцеві компанії починають реєстрацію з надання назви компанії та сплати необхідних реєстраційних внесків до SECP. Потім компанії надають документацію щодо пропонованого бізнесу, включаючи інформацію про корпоративні офіси, місцезнаходження штаб-квартири компанії та копію статуту. Компанії повинні подати заявку на отримання національних податкових номерів у Федеральному комітеті доходів (FBR), щоб полегшити сплату податків на прибуток та на продаж. Промислові чи комерційні установи з п’ятьма або більше працівниками повинні зареєструватися в Пакистанському Федеральному інституті виплат по старості ( Old-Age Benefits Institution, EOBI) для цілей соціального забезпечення. Залежно від місцезнаходження може знадобитися реєстрація в урядах провінцій.
Веб-сайт SECP пропонує віртуальний єдиний магазин (the Virtual One Stop Shop (OSS)), де компанії можуть одночасно реєструватися в SECP, FBR та EOBI. OSS також доступний для іноземних інвесторів.
Основні етапи
1. Отримати PIN-код для реєстрації компанії
Агентство: Комісія з цінних паперів та бірж Пакистану (SECP)
Час: менше одного дня (онлайн-процедура)
Вартість: PKR 100
2. Зарезервувати назву, зареєструвати компанію, сплатити реєстраційний збір, отримати національний податковий номер (NTN) та зареєструватись у Департаменті акцизів та оподаткування округу (Професійний податок), SESSI, EOBI та Департаменті праці в Карачі на SECP e- портал
Агентство: Комісія з цінних паперів та бірж Пакистану (SECP)
Час: 1 тиждень
Вартість: Плата за бронювання назви (PKR 200) + Плата за реєстрацію (PKR 400) + Плата за реєстрацію (для подання через Інтернет: 1000 PKR для капіталу нижче 100 000 PKR; додаткові 500 PKR за кожні 100 000 PKR капіталу або його частини, вище 100 000 PKR і вище до 10 000 000 PKR) + Плата за реєстрацію в Департаменті праці (PKR 1000).
3. Відкрити банківський рахунок для податкової реєстрації
Агентство: Банк
Час: 1 день
Вартість: безкоштовно
Після реєстрації акціонери повинні внести на банківський рахунок компанії суму що дорівнює вартості придбаних акцій (депозит).
4. Подати заявку на реєстраційний номер платника податку на продаж (Sales Tax Registration Number, STRN) у центрі спрощення оподаткування Регіональної податкової служби ( Regional Tax Office, RTO) Федерального бюро доходів (FBR) у Карачі.
Агентство: Центр спрощення оподаткування Регіональної податкової служби (RTO) Федерального бюро доходів (FBR) у Карачі
Час: 1 тиждень
Вартість: безкоштовно
Див: https://invest.gov.pk/starting-business
Ділові та галузеві асоціації
Галузеві асоціації користуються великою популярністю серед підприємців та компаній Пакистану. За посиланням вказано всі діючі асоціації та їх контактна інформація. Зі всього переліку Посольство рекомендує до співпраці наступні:
Federation of Pakistan Chambers of Commerce & Industry
Islamabad Chamber of Commerce and Industry
Sialkot Chamber of Commerce & Industry
Karachi Chamber of Commerce & Industry
Lahore Chamber of Commerce & Industry
Pakistan Sports Goods manufacturers and exporters Association
Surgical Instruments Manufacturing Association Of Pakistan
Корисні посилання
Виставкові заходи у Пакистані у 2022 році
Корисні поради експортеру
У процесі співробітництва з компаніями Пакистану потрібно враховувати, що ваші партнери звикли до ведення бізнесу офлайн, віддаючи перевагу особистим зустрічам. За такого способу торгівлі сайти пакистанських компаній та асоціацій, в переважній більшості, не мають інформації про товар чи послуги, які вони надають. Традиційно на електронних ресурсах ділових представництв здебільшого розміщуються щорічні звіти, у яких вказуються не економічні результати компаній, а інформація про зустрічі, що були проведені впродовж року, із фотографіями учасників та відомостями про їхні ділові зв’язки та досягнення.
Представники бізнесу Пакистану мають специфічні манери ведення бізнесу, декларуючи готовність вести відкритий діалог, при цьому наполегливо лобіюючи власні інтереси. Серед рис, які неодмінно варто враховувати при співробітництві: перенесення чи недотримання строків виконання зобов’язань, зосередження виключно на отриманні вигоди. Проте налагодити контакти з пакистанськими бізнесменами доволі просто, тому що вони вже мають позитивне враження про Україну та її торговельних представників.
З початком повномасштабного вторгнення Росії на територію України 24 лютого 2022 року, пакистанські банки обмежили комерційні транзакції між фізичними та юридичними особами України та Пакистану у зв'язку з воєнним станом в Україні, тому перед здійсненням транзакції слід уточними можливість перерахування коштів відповідним банком.