Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Пакистаном
Опубліковано 06 травня 2020 року о 13:24

Співробітництво між Україною та Пакистаном в галузі культури, освіти та науки має вагомі здобутки і хороші перспективи для подальшого активного розвитку.

До цього часу сотні пакистанців отримали освіту в Україні, починаючи ще з радянських часів, зокрема в Київському інституті інженерів цивільної авіації (тепер НАУ), Харківському державному університеті імені В.Каразіна, Українській академії мистецтв, Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут», Вінницькому державному медичному університеті, Кримському державному медичному університеті, Харківському державному медичному університеті, Ужгородському державному університеті та ін.

27 червня 2012 р. створена Асоціація випускників українських вищих навчальних закладів. Сотні пакистанців отримали освіту в Україні, зокрема в Національному авіаційному університеті, Харківському державному університеті імені В.Каразіна, Українській академії мистецтв, Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут», Вінницькому державному медичному університеті, Кримському державному медичному університеті, Харківському державному медичному університеті, Ужгородському державному університеті та ін.

Хоча  українська громада, як окрема організаційно-правова одиниця, у Пакистані наразі відсутня,  перспективи створення окремої організації виглядають цілком реальними. ПУ намагається на постійній основі інформувати українську громаду в Пакистані та членів родини про зміни, які відбуваються в Україні, пам’ятні дати та ювілеї відомих українців, долучати до спільних з ПУ культурних проєктів.

Співробітництво в галузі освіти на різних рівнях залишається одним з пріоритетних напрямків діяльності ПУ. Налагоджено зв’язки між середніми навчальними закладами України та Пакистану – Київською гімназією східних мов №1 та Roots School International (м. Ісламабад).

Розвивається співробітництво між провідними закладами вищої освіти, а також науково-дослідними установами України та Пакистану. Інститут міжнародних відносин КНУ ім. Т.Шевченка та Школа політичних і міжнародних студій пакистанського університету «Каїд-і-Азам» уклали Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю та реалізують спільні наукові проєкти. Встановлені зв’язки з Інститутом Бізнес-адміністрування м.Карачі, викладач Інституту, відома в Пакистані експерт з міжнародних відносин Др Хума Бакай відвідала Україну у 2017 році на запрошення Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка, пізніше долучилася до спільних наукових проєктів, зокрема взяла участь у міжнародній конференції «Ініціатива Поясу та Шляху КНР: погляд з України» 11 жовтня 2021 р.

Започаткована співпраця з Університетом «Бахрія», в якому співробітниу ПУ О.Борділовська в травні 2021 р. прочитала лекцію про геополітичне становище та зовнішню політику України для студентів та аспірантів факультету міжнародних відносин.

Інститут космічних технологій м.Ісламабад у 2020 р. встановив прямі контакти з Національним аерокосмічним університетом ім. М.Жуковського (ХАІ), Національним авіаційним університетом та Національним технічним університетом України «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського».

ПУ продовжує розвивати контакти з Пакистанською академією літератури. 25 лютого 2021 р. Посольство у співпраці з Академією провело літературний вечір з нагоди 150-річчя від дня народження Лесі Українки, в програмі були презентація про життя і творчість української поетеси, доповіді пакистанських вчених про основні напрямки літературної діяльності та філософський зміст творів Лесі Українки, а також концертна програма, в тому числі – з виконанням пісень на її слова.

У Пакистанській Академії літератури 9 вересня відбувся тематичний захід «Двосторонні відносини в галузі літератури», в якому взяли участь понад 20 країн (в режимі онлайн). У заході взяла участь другий секретар ПУ О.А.Борділовська з доповіддю про з вязки Пакистану з Україною, зокрема про переклади творів національних поетів М.Ікбала та Т.Шевченка. Проєкт «Шевченко – Ікбал» залишається актуальним для подальшої реалізації, в тому числі у співпраці  з Пакистанською Академією літератури.

          ПУ підтримує співпрацю з аналітичними центрами країни перебування. В рамках співпраці з Мусульманським інститутом встановлено контакти пакистанських вчених з відомими українськими дослідниками ісламу – О.Ярошем і М.Якубовичем. Започаткований спільний проєкт, присвячений спадщині відомого поета і філософа Султана Баху. ПУ на постійній основі надає інформацію про ситуацію в АР Крим, в тому числі про стан мусульманської общини Криму.

25 січня 2021 р. у співпраці з Мусульманським Інститутом за сприяння Посольства був проведений вебінар «Провісник  мультикультуралізму в Україні: до 150-річчя Агатангела Кримського», співорганізаторами якого виступили Посольство та Інститут сходознавства імені Агатангела Кримського НАН України. У заході взяли участь понад 80 вчених. Громадських діячів та студентів з України, Пакистану, Казахстану, Туреччини.

Співробітництво з аналітичними центрами країни перебування має за мету передусім висвітлення проблеми Криму у всьому комплексі цього питання. Проте цього року воно набуло нового наповнення, а саме – інформування про ініціативу Кримська платформа. З метою презентації в Пакистані Кримської платформи та стратегії деокупації Автономної Республіки Крим Посольство  у співпраці з Інститутом конфліктології м. Ісламабад провело 23 червня 2021 року відповідний тематичний захід. 23-24 серпня окремо було забезпечено висвітлення важливої події – установчого саміту Кримської платформи та прийняття його учасниками Спільної Декларації. Текст цього документу був надрукований  у ряді провідних ЗМІ Пакистану.

Посольство активно долучилося до відзначення 30-річчя Незалежності України: були забезпечені спецвипуски, присвячені цій даті в газеті «Оглядач Пакистану» та журналі «Пакистан у світі», які містили привітання Посла, матеріали про розвиток двосторонніх відносин у різних галузях, культурну спадщину України тощо.

Співробітники Посольства зустрілись з українською альпіністкою Іриною Галай, яка у серпні здійснила сходження на другу у світі вершину К-2, розташовану в Пакистані. Вона присвятила своє сходження 30-річчю Незалежності України, підняла український прапор та на прохання ПУ записала відео-звернення (було включене до святкового марафону МЗС України 24 серпня).

 В рамках святкування 30-ї річниці Дня незалежності України на 3 листопада Посольство України в Пакистані передало до Національної бібліотеки Пакистану книжки з історії України з метою започаткування українського книжкового фонду.  

Особлива увага надається просуванню іміджу України як толерантної держави з багатою історико-культурною спадщиною, до якої свого часу були включені й елементи ісламської культури. 

За сприяння ПУ були перекладені і надруковані ряд  статей провідних українських фахівців, в т.ч. дослідників кримсько-татарської культури. Пакистанська аудиторія ознайомилась з біографією видатного діяча просвіти І.Гаспринського. Значний інтерес викликала стаття М.Якубовича «Ханська Україна» - про співіснування в українському середньовічному суспільстві представників різних культур, а також його дослідження про переклади Корану українською мовою. Став знайомим тепер видатний сходознавець Агатангел Кримський. Продовжується дослідження діяльності Мухаммада Асада (Леопольда Вайсса) - видатного політичного і релігійного діяча, який є справжнім містком між нашими державами. ПУ знайомить пакистанців з досягненнями кримсько-татарської культури - орнаментом Орьнек, національною музикою та танцями.

У березні та червні 2022 р. уряд Пакистану направив дві партії гуманітарної допомоги Україні на суму 532 тис. дол. США та вагою 34 тони (ковдри, намети, електрогенератори, продукти харчування, ліки, медичне обладнання тощо).

* * *


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux