Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Пакистаном
Опубліковано 06 травня 2020 року о 13:24

Співробітництво між Україною та Пакистаном в галузі культури, освіти та науки має вагомі здобутки і хороші перспективи для подальшого активного розвитку.

До цього часу сотні пакистанців отримали освіту в Україні, починаючи ще з радянських часів, зокрема в Київському інституті інженерів цивільної авіації (тепер НАУ), Харківському державному університеті імені В.Каразіна, Українській академії мистецтв, Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут», Вінницькому державному медичному університеті, Кримському державному медичному університеті, Харківському державному медичному університеті, Ужгородському державному університеті та ін.

27 червня 2012 року була створена Пакистанська Асоціація випускників українських вищих навчальних закладів. Члени Асоціації  роблять свій позитивний внесок у розбудову українсько-пакистанської дружби. Завдяки активізації діяльності Посольства і Асоціації випускників вищих навчальних закладів України були здійснені кроки з консолідації українців, які мешкають в різних провінціях ІРП та м.Ісламабад. Хоча  українська громада, як окрема організаційно-правова одиниця, у Пакистані наразі відсутня, існує стійка тенденція до гуртування українців з перспективою створення їхньої організації.

Протягом останніх років Посольство забезпечило проведення низки заходів із залученням українських громадян, політичних, дипломатичних та експертних кіл країни перебування, представників ЗМІ, приурочених до Дня Соборності України, Шевченківських днів, Дня пам’яті та примирення, Дня Конституції України, Дня Державного Прапора України, Дня Незалежності України, Дня захисників вітчизни, Дня української писемності і мови, а також тематичних презентацій для вшанування пам’яті жертв Голодомору-Геноциду 1932-33 рр., жертв великого терору, чорнобильської катастрофи, Революції Гідності.

До Дня захисника України – Дня українського козацтва 14 жовтня 2014 р. відбулася урочиста зустріч з українською громадою. До Посольства України в Ісламабаді приїхало понад 40 українсько-пакистанських родин з дітьми (загалом 70 осіб) з різних частин країни. Була підготовлена спеціальна культурна програма з історії українського козацтва, націлена в першу чергу на дітей.

Так само активно пройшло святкування в ПУ Дня Святого Миколая і Нового року. Для дітей українсько-пакистанських родин співробітниця ПУ О.Борділовська провела майстер-клас «Смачна Петриківка». Діти розмальовували «миколайчики», дивилися мультфільми і слухали українські святкові пісні новорічного циклу. Під ялинкою на кожного чекали подарунки від посольства. Батьки теж активно долучилися до свята – співали, показували фокуси і змагалися в різних конкурсах.


На жаль, наступним планам, в тому числі святу «Шевченківська весна» завадила складна епідеміологічна ситуація. За першої можливості ПУ відновить практику активного спілкування з українською громадою.


* * *

Мовно-літературний напрямок набуває усе більшої ваги у двосторонній співпраці.

У 2017 році в Літературній Академії ІРП відбулася презентація збірки поезії сучасного пакистанського поета Іршада Улла Хана. Переклад творів здійснив Радник Посольства В.К.Івашко.

Наприкінці 2017 р. український дослідник, викладач Київського  національного лінгвістичного університету Є.Реутов взяв участь у міжнародній конференції, присвяченій М.Ікбалу – національному поету Пакистану. Захід відбувся в м.Ісламабад, на базі Мусульманського інституту. Виступ Є.Реутова мовою країни перебування – урду, став справді резонансною подією. Експертні кола та ЗМІ Пакистану зазначили, що доповідь українського делегата якісно виділялася на фоні виступів інших доповідачів.

Після цього 2018 р. була досягнута домовленість про вивчення мови урду в КНЛУ. Українські викладачі розпочали роботу над перекладами М.Ікбала українською мовою.

День української писемності і мови 8 листопада 2019 р. відзначався в Посольстві за участі родин українських громадян. провідних пакистанських журналістів, представників аналітичних центрів та освітянських організацій.  Оскільки святкування Дня української мови співпадає з національним святом ІРП - Днем народження М.Ікбала, захід був присвячений двом національним поетам – Тарасу Шевченку і Мухаммаду Ікбалу. Під час святкування лунали в тому числі переклади українською мовою творів М.Ікбала, зроблені не тільки викладачами, але й студентами Київського національного лінгвістичного університету. Також прозвучали твори Тараса Шевченка мовою урду у перекладі талановитої молодої поетеси Тахіри Андаліб.

Посольство і далі продовжуватиме роботу над двосторонньою програмою  «Т.Шевченко – М.Ікбал». Триває реалізація інших спільних перекладацьких проектів.

15 квітня 2019 р. в Національній парламентській бібліотеці України відбулася презентація книги Абдула Самада Хана Ачакзая «Моє життя та виживання», український переклад якої здійснили радник Посольства В.Івашко і голова пакистанської Асоціації випускників ВНЗ України С.Гуламом.


В рамках співпраці з Мусульманським інститутом ПУ сприяло встановленню контактів пакистанських вчених з відомими українськими дослідниками ісламу – О.Ярошем і М.Якубовичем. Започаткований спільний проєкт, присвячений спадщині відомого поета і філософа Султана Баху: переклад віршів здійснюється співробітницею посольства О.Борділовською, а коментарі до віршів та наукові нотатки про філософські погляди С.Баху готує О.Ярош, завідувач сектору східної філософії Інституту філософії НАН України.


* * *

У 2017 році встановлено контакти між середніми навчальними закладами України та Пакистану – Київською гімназією східних мов №1 та Roots School International (м. Ісламабад). У листопаді 2017 р. проведено спільну скайп-конференцію, під час якої обговорювався можливий обмін делегаціями.


* * *

Продовжується розвиток співробітництва між провідними вищими навчальними закладами, а також науково-дослідницькими інститутами України та Пакистану.

У травні 2016 р. Інститут міжнародних відносин КНУ ім. Т.Шевченка та Школа політичних і міжнародних студій пакистанського університету «Каїд-Азам» уклали Меморандуму про взаєморозуміння та співпрацю, на підставі якого розпочали практичну реалізацію проєктів у науковій галузі. Зокрема, 21 березня 2017 р. було проведено першу освітньо-наукову веб-конференцію між Інститутом міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка та його пакистанським партнером, присвячену 25-й річниці встановлення дипломатичних відносин між нашими країнами.

У травні, жовтні та листопаді 2017 р. відбувся обмін візитами делегацій викладачів КНУ імені Тараса Шевченка, Ради міжнародних відносин м. Карачі, Університету Карачі, найбільшого приватного університету ІРП IQRA. Низка лекцій, які були організовані в провідних наукових та учбових закладах України та Пакистану відкрили нову сторінку у співробітництві на зазначеному напрямку та дали можливість широкому загалу пакистанських фахівців детально ознайомитись з основними напрямами зовнішньої політики України, її історією, сучасним станом процесу реформування українського суспільства, особливостями пріоритетів та перспектив розвитку відносин між Україною та зарубіжними партнерами у світлі сучасних подій на міжнародній арені, протидії агресії з боку РФ. Так само й українські науковці отримали змогу задати питання про історію, політику та культурні традиції Пакистану.

Українська школа міжнародних відносин та коротка історія української дипломатії була презентована силами співробітників Посольства у грудні 2019 р. на конференції до 100-річчя дисципліни «міжнародні відносини» в Школі політики і міжнародних відносин Університету Каїд-і-Азам, який є партнером Інституту міжнародних відносин КНУ ім. Т.Шевченка.


* * *


В січні 2020 р. були завершені перемовини щодо започаткування двосторонньої співпраці в космічній галузі. За сприяння ПУ Інститут космічних технологій м.Ісламабад встановив прямі контакти з провідними українським вишами, які готують фахівців в галузі космічної інженерії – Національним аерокосмічним університетом ім. Миколи Жуковського (ХАІ), Національним авіаційним університетом та Національним технічним університетом України «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського».

Досягнуто домовленості про візити українських вчений до Інституту космічних технологій, Ісламабад, при першій можливості.* * *

Посольство активно співпрацює з провідними аналітичними центрами  - Інститутом стратегічних досліджень, Інститутом політики й сталого розвитку, Інститутом миру і дипломатичних студій та ін. На запрошення керівництва Інституту миру і дипломатичних студій в співпраці з Комітетом науки і техніки в рудні 2019 р. була організована лекція-презентація «Україна: історія, культура та сучасний стан», яка викликала жвавий інтерес серед дипломатів,  студентів, аспірантів.

Для студентів та аспірантів Школи міжнародних відносин 5 березня  2020 р. була проведена лекція-презентація «Крим. Реалії» за участі посла В.І.Лакомова. Учасники заходу мали можливість задати питання щодо поточної ситуації в Україні, безпекових загроз та зовнішньополітичних стратегій нашої держави.

Домовлено також про проведення презентації, присвяченої історії і культурній традиції Криму, а також сучасній політичній і релігійній ситуації, що склалася внаслідок тимчасової окупації АРК в Мусульманському Інституті.

* * *

Окремим напрямком роботи є презентація багатої культурної спадщини України, ознайомлення з її традиціями і побутом.

До урочистого прийняття 19 вересня 2019 р. з нагоди 28-ї річниці Незалежності України традиційно  був підготовлений черговий спеціальний випуск журналу про Україну, в якому розміщена інформація про нове керівництво нашої держави, політичні меседжі Президента України, факти з розбудови українсько-пакистанського партнерства, а також матеріали щодо економічного, культурно-освітнього та туристичного потенціалу нашої держави.

В листопаді 2019 р. за активної участі української громади Посольство взяло участь в благодійному ярмарку, який вже традиційно проводить Пакистанська жіноча асоціація при МЗС Пакистану. Були представлені вироби традиційного декоративного мистецтва, листівки, вишиванки тощо, а також – страви української національної кухні, які користувалися великим попитом.  Дружині Президента ІРП Саміні Алві була презентована картина з традиційним Петриківським розписом. В рамках культурної програми ярмарку діти з українських сімей, які мешкають в ІРП, заспівали пісню «Одна калина» і продемонстрували бойовий гопак. Виступ був тепло сприйнятий учасникам заходу.


У 2019 р. Посольство активізувало співпрацю з провідними мистецькими центрами, державними музеями і приватними галереями. Зокрема, відбулася робоча неформальна зустріч з виконавчим директором найбільшого музейного комплексу Ісламабада «Лок Вірса», під час якої обговорювалася можлива участь українських майстрів в традиційних ярмарках.


1 березня 2020 р. співробітники посольства організували «день України» в галереї «Номад», під час якого провели майстер-клас з Петриківського розпису, заспівали українські національні пісні та вкотре презентували українську кухню.


Підготовлена презентація про декоративне мистецтво України, досягнута домовленість про співпрацю з Лахорським Інститутом мистецтв. На  фейсбук-сторінці ПУ протягом березня-квітня 2020 р. був представлений проєкт «UkrainePakistanArtsAndCrafts», в межах якого по черзі аудиторія знайомилася з перлинами українського та пакистанського декоративного мистецтва. Окрема увага надана паралелям у мистецтві та ремеслах наших народів. Надалі планується розвивати дослідження в цьому напрямку.


* * *


Особлива увага надається просуванню іміджу України як толерантної держави з багатою історико-культурною спадщиною, до якої свого часу були включені й елементи ісламської культури.


За сприяння ПУ були перекладені і надруковані ряд  статей провідних українських фахівців, в т.ч. дослідників кримсько-татарської культури. Пакистанська аудиторія ознайомилась з біографією видатного діяча просвіти І.Гаспринського. Значний інтерес викликала стаття М.Якубовича «Ханська Україна» - про співіснування в українському середньовічному суспільстві представників різних культур.

 

Продовжується дослідження діяльності Мухаммада Асада (Леопольда Вайсса) - видатного політичного і релігійного діяча, який є справжнім містком між нашими державами. До 120-річчя М.Асада 2 липня 2020 р. посольство готує серію матеріалів, присвячених видатному уродженцю Львова і творцю першої Пакистанської Конституції.


* * *

У своїй діяльності на гуманітарному напрямку  ПУ враховує, що у країні перебування останнім часом дедалі більша увага приділяється так званій «м’якій силі» в міжнародних відносинах та альтернативним шляхам дипломатії, наприклад,  спортивній дипломатії, де для української сторони існують значні можливості з огляду на інтерес до провідних українських спортсменів, тренерів і фахівців у різних видах спорту, від футболу і боксу до лижного спорту.

Наразі сторонами опрацьовуються такі проекти документів в культурно-гуманітарній та освітній сфері:

1. Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Ісламської Республіки Пакистан про взаємне визнання та еквівалентність документів про освіту, виданих в Україні та Ісламській Республіці Пакистан.
2. Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Ісламської Республіки Пакистан про співробітництво в галузі освіти.
3. Угода про академічне, культурне та наукове співробітництво між Національним університетом сучасних мов та Київським національним лінгвістичним університетом.

4. Угода про співпрацю між Дипломатичними академіями України та ІРП (продовження дії).

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux